EM 1999 resultat | |
Results from Radio Direction
Finding activities Croatia, By SM5FUG. |
|
Last updated September 15, 1999. |
Här är resultaten från EM i rävjakt 1999. Enda inviduella medaljen utanför "gamla östeuropa" togs av Olle SM0KON!! Grattis Olle!!!!! Sen tog tyskarna lagbrons i både 2m och 80m veteraner, inte på bra resultat utan på att de hade kompletta lag.
VM nästa år går i Kina, i Nanjing nära Shanghai någon gång under september. EM 2001 går i Frankrike.
73 de Jan/SM5FUG, lagledare Sverige
1. Irina Shcheglova Kazakstan 1.08.54 4 rävar 2. Hana Fucikova Tjeckien 1.16.54 4 3. Magadalena Dura Polen 1.18.18 4
Lag 1. Tjeckien Lag 2. Kazakstan Lag 3. Ungern
2m Juniorer
1. Konstantin Kulikov Ryssland 1.19.27 4 rävar 2. Jakub Oma Tjeckien 1.20.26 4 3. Vladimir Ladan Moldavien 1.25.59 4
Lag 1. Tjeckien Lag 2. PolenLag 3. Ryssland
2m Seniorer
1. Michail Toderach Moldavien 1.05.27 5 rävar 2. Karel Fucik Tjeckien 1.05.51 5 3. Pavel Rada Tjeckien 1.08.40 5 22.Thonas Kaiser LA/DL1SUD Norge 1.54.32 5 38.Allan Asmussen OZ1FSM Danmark 2.07.30 4 ** Bo Söderqvist Sverige 2.40.42 4 > maxtid
Lag 1. Tjeckien Lag 2. Moldavien Lag 3. Ukraina
2m Old timer 1. Alexander Kulikov Ryssland 1.10.11 4 rävar 2. Oleg Fursa Ukraina 1.18.54 4 3. Mykola Velikanov UT1UC Ukraina 1.19.36 4 16.Gunnar Svensson Sverige 2.00.16 3 19.Villy Hansen Danmark 2.16.04 3 27.Jan Palmquist SM5FUG Sverige 2.10.03 1 ** Arne Jensen OZ9VA Danmark 2.27.22 1 > maxtid
Lag 1. Ryssland Lag 2. Ukraina Lag 3. Litauen Lag 9. Sverige
2m Veteraner
1. Volodymyr Voltinov UR3CCH Ukraina 1.15.09 4 rävar 2. Anatoly Petrov Ryssland 1.40.38 4 3. Olle Nilsson SM0KON Sverige !!!!!!! 1.41.42 4 14.Ole Holthe LA3QG Norge 2.08.23 1
Lag 1. Ukraina Lag 2. Ryssland Lag 3. Tyskland. Det fanns endast 3 kompletta lag som fullföljde
80m damer
1. Lenka Novotna Tjeckien 0.55.12 4 rävar 2. Oksana Shutkowskaya Ryssland 0.57.51 4 3. Olena Fursa Ukraina 0.59.25 4
Lag 1. Ryssland Lag 2. Tjeckien Lag 3. Slovakien
80m Juniorer
1. Jakub Oma Tjeckien 1.05.39 4 rävar 2. Petr Vana Tjeckien 1.09.42 4 3. Radoslaw Bala Polen 1.11.57 4
Lag 1. Tjeckien Lag 2. Polen Lag 3. Ryssland
80m seniorer
1. Vit Pospisil Tjeckien 1.03.59 5 rävar 2. Karel Fucik Tjeckien 1.04.55 5 3. Baktybek Sharshenov Ryssland 1.09.02 5 12.Thomas Kaiser LA/DL1SUD Norge 1.20.21 5 16.Allan Asmussen OZ1FSM Danmark 1.25.19 5 33.Bo Söderqvist Sverige 1.58.16 5
Lag 1. Tjeckien Lag 2. Ryssland Lag 3. Polen
80m Old timer
1. Alexander Kulikov Ryssland 0.50.30 4 rävar 2. Vasyl Romanenko Ukraina 0.55.53 4 3. Oleg Fursa Ukraina 0.59.12 4 21.Jan Palmquist SM5FUG Sverige 1.26.09 4 29.Villy Hansen OZ6KH Danmark 1.51.25 4 31.Arne Jensen OZ9VA Danmark 2.04.08 4 32.Gunnar Svensson Sverige 2.07.30 4
Lag 1. Ukraina Lag 2. Ungern Lag 3. Ryssland Lag 9. Sverige Lag 11.Danmark
80m Veteraner
1. Nikolay Semenov Ryssland 1.45.44 4 rävar 2. Anatoly Petrov Ryssland 1.49.19 4 3. Eduard Kuvaldin RX1AJ Ryssland 1.53.07 4 8. Olle Nilsson SM0KON Sverige 2.11.28 4 14.Ole Holthe LA3QG Norge 1.44.12 2
Lag 1. Ryssland Lag 2. Ungern Lag 3. Tyskland
Edited by Hans
Sundgren, SM5SVM.